Drewniane łóżka – co warto o nich wiedzieć? Gdzie sprawdzają się najlepiej?

Drewno jest materiałem cenionym przez człowieka od wieków. Dawniej tworzono z niego domostwa, broń, pojazdy, narzędzia, przedmioty codziennego użytku. Współcześnie jego rola to przede wszystkim stolarka okienna oraz meblowa. Wybierając meble z litego drewna decydujemy się nie tylko na elegancki mebel, ale przede wszystkim na wysoką jakość. Lite drewno jest bowiem jednym z najbardziej odpornych na uszkodzenia tworzyw. Co warto o nim wiedzieć?

Lite drewno jest tworzywem niezwykle odpornym na ścieranie, uszkodzenia, działanie szkodliwych substancji. Aby jednak mogło ono cieszyć oczy musi przebyć długą drogę. Początkowo bele drewna są starannie selekcjonowane – odrzuca się bele ze skazami, sękami, uszkodzeniami. Kolejno bele są transportowane do magazynów, gdzie poddaje się je dokładnemu suszeniu. Dopiero po wysuszeniu bele trafiają do zakładów stolarskich, gdzie są poddawane pierwszym obróbkom. Najczęściej wykorzystywane gatunki drewna to w Polsce sosna, buk i dąb – oczywiście na specjalne życzenie klienta możliwe jest wykonane danego mebla z innego drewna, musimy się jednak liczyć z tym, że zakup będzie znacznie droższy!

Drewniane łóżka – jaki model wybrać?

W sklepach meblowych znajdziemy interesujące modele łóżek  z litego drewna. Mogą być one oparte na ramie, jak również tworzyć zwartą konstrukcję z wewnętrznymi komorami do przechowywania pościeli. Inne modele mogą posiadać również ruchome stelaże, których podnoszenie umożliwia dostanie się do wewnętrznych komór. 
Drewniane łóżka oparte na ramie wymagają dokupienia dodatkowego materaca. W sklepach również znajdziemy niezwykle szeroki wybór tych produktów. 

Warto zwrócić baczną uwagę na to, co oferują producenci jako dodatki. Poza wspomnianymi wcześniej komorami wewnętrznymi projektanci idą krok dalej, i umożliwiają korzystanie z szuflad wysuwanych wprost z ramy łóżka. Ich rola jest dokładnie taka sama jak w przypadku komór, jednak znacznie łatwiej przyjdzie nam dostać się do ich wnętrza. Drewniane łóżka dostępne są również z eleganckimi zagłówkami – są one najczęściej tapicerowane. Wybierając taki model mebla zwracajmy uwagę na to, z jakiej tkaniny wykonany jest tapicerka. Materiał powinien być odporny na ścieranie, uszkodzenia, działanie wilgoci, wnikanie brudu. Dzięki temu na długo zachowa on swój elegancki wygląd.
Łóżka mogą być uzupełniane również niewielkimi półeczkami, umieszczonymi w ramie. Możemy przechowywać w nich np. książki.