Łóżka dla dzieci – jaki model okaże się strzałem w dziesiątkę?

Znalezienie idealnego łóżka dla dziecka nie jest sprawą prostą – rodzice muszą nie tylko określić swoje oczekiwania i potrzeby dziecka, ale także przebić się przez dziesiątki różnorodnych ofert topowych producentów. Do wyboru mają również sklepy stacjonarne oraz sklepy internetowe. Jak w tym gąszczu znaleźć idealny mebel dla dziecka?

Lite drewno, płyty meblowe

Zasadniczo w sklepach meblowych znajdziemy łóżka wykonane z dwóch rodzajów materiałów: litego drewna oraz płyt meblowych. Czym różnią się od siebie? Jakie są ich zalety?
W przypadku litego drewna jest to tworzywo niezwykle odporne na uszkodzenia, działanie wilgoci, wnikanie brudu, ścieranie, zarysowania. Producenci dbają o to, aby powierzchnia drewna była odpowiednio zabezpieczona również przed ciemnieniem. Do wykonywania mebli z litego drewna wykorzystuje się przede wszystkim gatunków takich jak sosna, dąb, buk. Podczas wstępnej selekcji odrzucane są bele posiadające skazy, uszkodzenia. Kolejno wyselekcjonowane bele trafiają do suszenia, do specjalistycznych magazynów. Dopiero po całkowitym wysuszeniu możliwe jest poddanie drewna pierwszym pracom stolarskim.
Meble z litego drewna są chętnie wybierane do pokojów dziecięcych – rodzice cenią jasny kolor drewna sosnowego, jak również wysoką jakość. Łóżka dla dzieci z litego drewna są kupowane z myślą o wieloletnim użytkowaniu. W takich sytuacjach musimy pamiętać o tym, aby rama łóżka byłą dłuższe niż wzrost dziecka. Optymalne rozwiązanie to łóżko o długości 180-200 cm.

Drugim tworzywem wykorzystywanym chętnie do tworzenia łóżek są płyty meblowe. Są one znacznie lżejsze i tańsze od drewna litego, jednak wadą może okazać się fakt, że są one również znacznie mniej odporne na uszkodzenia. Płyty meblowe stanowią uniwersalny materiał, z którego możliwe jest wykonywanie nie tylko łóżek, ale też szaf, regałów, biurek i wielu innych.

Łóżka dla dzieci – z komorami czy bez?

Warto zastanowić się także, czy łóżko powinno posiadać dodatkowe komory wewnątrz. Zazwyczaj są one wykorzystywane do przechowywania pościeli, jednak możliwe jest także wykorzystanie ich, jako miejsce przechowywania ubrań sezonowych czy tez zabawek.

Kupując ramę łóżkową i materac możemy wykorzystać pudełka plastikowe z pokrywkami. Idealnie sprawdzą się one jako dodatkowe miejsce na przechowywanie np. klocków czy pluszaków, a dodatkowo pozwolą na wykorzystanie miejsca pod łóżkiem. To dobre rozwiązanie dla małych pomieszczeń!