Łóżka do sypialni – jakie wybrać?

Wybór odpowiedniego łóżka do sypialni małżeńskiej może okazać się sporym wyzwaniem – wszystko za sprawą szerokiej oferty różnorodnych producentów, którzy co chwilę zaskakują nas nowymi, designerskimi modelami mebli. Jak odnaleźć się w tym natłoku informacji? Jak nie stracić czasu na bezcelowe chodzenie po sklepie i poszukiwaniu łóżka, które chociaż w części spełniać będzie nasze oczekiwania? Oto kilka wskazówek. 

Z pewnością pierwszym krokiem powinno być określenie naszych oczekiwań – z jakiego materiału ma być zrobione łóżko, jakie wymiary nas interesują (oraz czy łóżko musi być zrobione na konkretny wymiar), czy łóżko ma posiadać dodatkowe wyposażenie, takie jak komory czy zagłówek. Z pewnością odpowiedzi na te pytania pozwolą znacznie szybciej podjąć konkretną decyzję. 

Odpowiednio dobrane tworzywo to podstawa!

Zazwyczaj łóżka do sypialni wykonuje się z jednego z dwóch materiałów: litego drewna lub też desek meblowych. Lite drewno jest niezwykle starannie selekcjonowane i suszone w specjalnych magazynach. Wybiera się bele pozbawione skaz i sęków. Po wysuszeniu drewno trafia do magazynów stolarskich, gdzie podlega wstępnej obróbce. Najczęściej wybieranymi gatunkami drewna są sosna, dąb, buk. Jeśli jednak klient życzy sobie innego gatunku istnieje możliwość wykonania go ze wskazanego drzewa. 
Lite drewno nierzadko jest także lakierowane czy bejcowane. Wszystko po to, aby zabezpieczyć wnętrze struktury drewna przed wnikaniem brudu, wilgoci. Bejce pozwalają na zmianę koloru powierzchni drewna. 

Łóżka do sypialni z desek meblowych

Drugim chętnie stosowanym materiałem są deski meblowe. Są one znacznie tańsze i lżejsze niż klasyczne, lite drewno. Niestety,s ą one również mniej odporne na uszkodzenia. Nie znaczy to jednak, że nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Deski meblowe tworzone są ze sprasowanych wiórów drewnianych. Ich zewnętrzna pokrywa to laminat odporny na wnikanie wilgoci, brudu – wszystko za sprawą jego jednolitej struktury. 
Laminaty są jednak znacznie mniej odporne na zarysowania. 

Łóżka do sypialni mogą posiadać również dodatki, takie jak wewnętrzne komory. Wielu kupujących szuka modeli łóżek właśnie z nimi. Pozwalają one na przechowywanie pościeli, ale też ubrań sezonowych, rzadko wykorzystywanych sprzętów AGD i innych. 
Innym dodatkiem mogą być funkcjonalne zagłówki – są one idealne do tego, aby wieczorami czytać książki czy oglądać seriale bez konieczności opierania się o zimną ścianę. Zagłówki są najczęściej tapicerowane.