Łóżka drewniane – łóżka bukowe, sosnowe, z dodatkowym wyposażeniem

Kupno nowego łóżka to spore wyzwanie, szczególnie dla osób posiadających konkretny, niewysoki budżet. W sklepach meblowych znajdziemy wiele ciekawych modeli łóżek, jednak większość z nich może zaskoczyć nas przede wszystkim ceną. Warto jednak zastanowić się, czy przeznaczenie większej sumy pieniędzy na łóżko drewniane nie będzie lepszą inwestycją niż łóżko z płyt meblowych. Co warto wiedzieć o łóżkach z litego drewna? Dlaczego są tak cenione?

Lite drewno – odporne na uszkodzenia, zarysowania

Lite drewno jest tworzywem niezwykle odpornym na uszkodzenia. Wysoka gęstość najlepszych gatunków drewna (sosna, buk, dąb) sprawia, że nawet po wielu latach nie widać na nich zarysowań, nie ścierają się one, są odporne na działanie wilgoci, wnikanie brudu. 
Lite drewno jest niezwykle starannie selekcjonowane – odrzucane są bele ze skazami, sękami, uszkodzeniami. Wyłącznie bele o nieskazitelnej strukturze trafiają dalej do magazynów, gdzie są poddawane suszeniu. Suszenie jest konieczne, aby wewnątrz drewna nie pozostała wilgoć, która może skutkować powstawaniem pleśni i drobnoustrojów. 
Po wysuszeniu drewna trafia ono do zakładów stolarskich, gdzie poddawane jest pierwszym obróbkom. 
Do najczęściej wykonywanych mebli zalicza się łóżka bukowe, łóżka sosnowe, bukowe szafy i komody, łóżka z drewna dębowego.
Drewno lite może zostać dodatkowo pokryte lakierami czy bejcami. Zadaniem tych substancji jest przede wszystkim ochrona wnętrza struktury drewna przed wnikaniem wilgoci czy brudu. Lakier nadaje drewnu połysk. Warto jednak również pamiętać o tym, że bejce pozwalają na subtelną zmianę koloru drewna. 

Łóżka bukowe, sosnowe, dębowe – jakie są ich zalety?

Wybierając meble takie jak łóżka bukowe czy sosnowe z pewnością stawiamy na doskonały design oraz ponadczasową elegancję mebli. Najważniejsza jest jednak trwałość konstrukcji. Łóżka oparte na drewnianych ramach są odporne na odkształcenia czy łamanie. Rama łóżkowa powinna być oczywiście uzupełniona wygodnym materacem – wiele ciekawych i nowoczesnych modeli znajdziemy przede wszystkim w sklepach z materacami. Wybierzmy model pasujący rozmiarem oraz o określonym stopniu twardości. 

Wiele łóżek uzupełnianych jest o funkcjonalne dodatki – są to przede wszystkim wewnętrzne komory do przechowywania pościeli, jak również eleganckie zagłówki. Wielu producentów umożliwia też kupno łóżka z automatycznym stelażem. To idealne rozwiązanie w domach, gdzie znajdują się starsze osoby.