Łóżka wysokie, łóżka w litego drewna – jakie najlepsze?

Jakie łóżko okaże się najlepsze dla konkretnego pomieszczenia? Czy lepsze są łóżka wykonane z litego drewna czy też płyt meblowych? Czy w przypadku niewielkiej powierzchni w mieszkaniu warto zastosować łóżka o podwójnej funkcjo, tj. rozkładane? Oto kilka wskazówek dla każdego, kto przygotowuje się do kupna nowego łóżka do swojego domu czy mieszkania!

Wielkość, rodzaj materiałów

Z pewnością pierwszym krokiem powinno być określenie naszych oczekiwań – czy pragniemy łóżka jednoosobowego czy dwuosobowego? Czy łóżko ma w ciągu dnia spełniać rolę wygodnej kanapy? A może czy ma być ono wykonane z konkretnych materiałów?
Odeszły czasy, w których klienci w sklepach meblowych mieli do wyboru kilkanaście rozmiarów łóżek – obecnie zazwyczaj tworzy się je na konkretny wymiar a czas oczekiwania to ok. 1-2 tygodni. 
Łóżka tworzy się zasadniczo z dwóch rodzajów materiałów – pierwszym z nich jest lite drewno. Klasyczne lite drewno jest starannie selekcjonowane i kolejno suszone przez kilka tygodni. Wszystko po to, aby miało ono nieskazitelną strukturę oraz aby w przyszłości nie zalęgła się w jego wnętrzu wilgoć.
Lite drewno jest kolejno przewożone do zakładów stolarskich. Na specjalne życzenie klienta może być ono lakierowane czy bejcowane. Dzięki dodatkowej warstwie możliwa jest skuteczniejsza ochrona mebla przed zarysowaniami czy wnikaniem brudu do wewnątrz. Lite drewno jest niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie. Na długo zachowuje swój naturalny, piękny wygląd.

Drugim rodzajem tworzywa są płyty meblowe. Ich wnętrze stanowią sprasowane wióry i inne elementy drewniane. Powierzchnia desek meblowych pokryta jest ochronnym laminatem – szeroka paleta oklein kolorowych sprawia, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Płyty meblowe są mniej odporne na uszkodzenia niż lite drewno, jednak wiele osób decyduje się na meble z tego tworzywa ze względu na znacznie korzystniejsza i niższą cenę.

Łóżko wysokie? Łóżko niskie?

Łóżka tworzone z litego drewna oparte są zazwyczaj na ramie. Od kilku lad nastąpił ich wyraźny podział na łóżka niskie i łóżka wysokie. W przypadku tych pierwszych są one wzorowane na meblach dalekiego wschodu i charakteryzują się minimalizmem i elegancją. Łóżka wysokie są tworzone z myślą o możliwości przechowywania pod spodem konkretnych przedmiotów – spora przestrzeń pod łóżkiem sprawia, że możliwe jest wykorzystanie jej jako dodatkowego schowka! Łóżka wysokie mogą dodatkowo posiadać również wygodne , tapicerowane zagłówki, które ochronią plecy przed chłodną ścianą podczas wieczornego czytania czy oglądania telewizji.