Łóżko najlepsze dla Ciebie – łóżka bukowe, łóżka z zagłówkami, łóżka z podnoszonymi stelażami

Olbrzymia ilość łóżek w sklepach meblowych stacjonarnych oraz internetowych sprawia, że mamy coraz więcej problemów z dokonaniem szybkiego wyboru i dopasowaniem konkretnego łóżka do swoich oczekiwań. Zamiast tracić czas na poszukiwania i zadowolenie się łóżkiem dopasowanym do rozmiarów naszego portfela warto przygotować się wcześniej do zakupów i określić nasze oczekiwania względem tego mebla. Co powinno być dla nas najważniejsze?

Zazwyczaj przygotowując się do kupna łóżka najważniejszymi kryteriami są dla nas cena mebla oraz to, jak wygląda. Rzadziej sprawdzamy jego funkcjonalność (dodatki) oraz to, z jakiego materiału mebel został wykonany. To spory błąd, gdyż pozbawiamy się istotnych elementów, które w przyszłości mogą okazać się niezwykle pomocne. Nieznajomość materiału z którego wykonano łóżko może skutkować nieodpowiednim użytkowaniem czy konserwacją oraz szybkim zniszczeniem. 

Łóżka z litego drewna – łóżka bukowe, sosnowe

Łóżka wykonywane są zazwyczaj z drewna litego lub też desek meblowych. Lite drewno jest odpowiedni selekcjonowane, kolejno zaś suszone w odpowiednich magazynach. Dopiero wtedy drewno może trafić do pracowni stolarskich. Suszenie pozwala na wyeliminowanie zagrożenia, jakim jest zaleganie wilgoci wewnątrz tworzywa i powstawanie pleśni. 
W Polsce najczęściej wykorzystywanymi gatunkami drewna są buk, dąb oraz sosna – dzięki takiemu zróżnicowaniu klienci mogą również wybierać w wielu interesujących odcieniach drewna. Jeśli jednak kolor jest nieodpowiedni producenci stosują bejce i lakiery. Do najczęściej kupowanych łóżek z litego drewna zalicza się łóżka bukowe – posiadają one zwartą strukturę oraz piękne kolory. Łóżka bukowe i ogólnie – łóżka z litego drewna – są niezwykle odporne na uszkodzenia, ścieranie, działanie wilgoci. 
Łóżka bukowe są najchętniej wykorzystywane w dużych sypialniach, jednak modele dla jednej osoby mogą być również wstawiane do pokojów w pensjonatach i innych.

Łóżka z desek meblowych

Deski meblowe są znacznie mniej odporne na uszkodzenia niż klasyczne lite drewno – ich zaletą jest jednak znacznie niższa waga i cena. Deski to sprasowane wióry i trociny drewniane, zabezpieczone dodatkowo okleina o zbitej strukturze.

Wśród łóżek klienci cenią sobie przede wszystkim modele z wewnętrznymi komorami, które umożliwiają przechowywanie pościeli czy ubrań sezonowych. Wielu producentów oferuje też pół automatyczne stelaże, które zmniejszają wysiłek podczas podnoszenia konstrukcji.