Meble do sypialni – jakie wybrać?

Meblując sypialnię musimy pamiętać, aby pomieszczenie to było nie tylko wygodne i komfortowe, ale przede wszystkim przestronne i funkcjonalne. Szukając idealnych mebli z pewnością natrafimy na wiele interesujących modeli wykonanych z różnorodnych materiałów. Warto jednak wcześniej zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania oraz czy potrzebne są nam konkretne meble, np. do przechowywania. 

Meble do sypialni – lite drewno czy płyty meblowe?

W sklepach meblowych znajdziemy wiele ciekawych modeli mebli sypialnianych – przede wszystkim łóżka, ale też pojemne szafy, komody, toaletki, szafki nocne i wiele innych. Ważne jest zwracanie uwagi na materiał, z których są wykonane. Obecnie najczęściej wykorzystywanym tworzywem są płyt drewniane, jednak zaraz po nich plasuje się lite drewno. Płyty drewniane są stosunkowo lekkie i tanie – są one najczęściej wybieranie głównie ze względu na koszty. Meble do sypialni tworzone z tego materiału nie są wybitnie odporne na uszkodzenia, jednak traktowane z szacunkiem mogą przetrwać z nami szereg lat. 
W przypadku mebli z litego drewna sprawa jest nieco inna. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że lite drewno jest starannie selekcjonowane – odrzucane są bele posiadające sęki czy skazy. Drugim ważnym aspektem jest fakt, że do tworzenia tego typu mebli najczęściej wykorzystuje się sosny, dęby, buki. Dzięki temu producenci mogą zapewnić szeroką gamę kolorystyczną. Drewno może być dodatkowo pokrywane również lakierami oraz bejcami. 
Lite drewno jest niezwykle odporne na uszkodzenia, działanie wilgoci czy wnikanie brudu. Jest znacznie cięższe i droższe, jednak na długo zachowuje swój elegancki wygląd. 

Łóżko, komoda, szafa?

Klasyczne meble do sypialni to oczywiście łóżko i szafa. W przypadku łóżka wybór jest niezwykle szeroki, gdyż możemy wybierać pomiędzy łóżkami opartymi na ramie lub też konstrukcjach stworzonych z płyt meblowych. Producenci oferują również wiele interesujących dodatków, takich jak wewnętrzne komory na przechowywanie pościeli, ale również ruchome stelaże, wyciągane szuflady w ramach łóżka i wiele innych. 

Również wybór szaf czy komód jest olbrzymi – warto zastanowić się, jaki model mebla będzie najlepiej pasował do naszego wnętrza. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się problematyczna wnęka możemy pomyśleć o modelu na wymiar, który idealnie zapełni tę przestrzeń. Wśród licznych szaf znajdziemy również modele, które możemy samodzielnie wypełnić od środka, tj. zaprojektować ich wnętrze.