Meble drewniane do sypialni – co warto o nich wiedzieć?

Drewno to tworzywo od wieków wykorzystywane przez człowieka – dawniej stanowiło ono główny materiał budulcowy domów, łodzi, wozów konnych i wielu innych. Wraz z wynajdywaniem kolejnych tworzyw zdolnych na jego zastąpienie rola drewna znacząco się skurczyła. Współcześnie stanowi ono główny materiał budulcowy w przypadku drewnianych mebli. Są one niezwykle cenione i lubiane przez kupujących. Co warto wiedzieć o takich produktach? Czy sprawdzą się w każdym pomieszczeniu?

Meble drewniane do sypialni z pewnością pozwolą na stworzenie przytulnego i klimatycznego wnętrza. Warto jednak z bliska zapoznać się z materiałem, jakim jest drewno i zastanowić się, jakie meble będą najlepsze dla naszej sypialni. Uwzględnijmy jej wielkość, naturalne oświetlenie, wnęki.

Lite drewno – poznaj jego zalety

Lite drewno pozyskiwane jest w Polsce z takich gatunków jak sosna, dąb, buk. Oczywiście na specjalne życzenie klienta możliwe jest wykonanie konkretnego mebla z danego gatunku drewna, jednak usługa ta może być znacznie droższa niż zakupienie mebla z dostępnej palety gatunków.
Początkowo bele drewniane są selekcjonowane – wybierane są jedynie te, które nie posiadają żadnych skaz i sęków. Dopiero po selekcji wybrane bele trafiają do magazynów, gdzie poddawane są procesom suszenia. Po dokładnym wysuszeniu drewna trafia ono do pracowni stolarskich.

Wielu producentów umożliwia wykonanie konkretnych modeli łóżek drewnianych na wymiar podany przez klienta. Z pewnością jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, gdyż pozwala na lepsze zaaranżowanie przestrzeni. Musimy być jednak przygotowani na to, że na łóżko wykonywane na wymiar przyjdzie nam znacznie dłużej poczekać.

Lite drewno jest niezwykle odporne na uszkodzenia, działanie wilgoci, wnikanie brudu. Dodatkowo producenci nierzadko wykorzystują lakiery oraz bejce, których zadaniem jest dodatkowe wzmocnienie bariery ochronnej drewna.

Meble drewniane do sypialni – łóżka z zagłówkami, wewnętrznymi komorami

Szukając konkretnego łóżka warto zastanowić się, czy potrzebujemy dodatkowego wyposażenia – producenci przechodzą sami siebie w wymyślaniu kolejnych udogodnień dla klientów. Najpopularniejsze są oczywiście wewnętrzne komory, odpowiednie do przechowywania pościeli, ale też ubrań czy przedmiotów rzadko wykorzystywanych. Komory mogą przybierać bardziej elegancką formę wewnętrznych szuflad, wysuwanych wprost z ramy. Innym ciekawym urozmaiceniem są tapicerowane zagłówki.